AKCJA ŻONKILE

Akcja żonkile

AKCJA ŻONKILE
spotkanie polsko – izraelskie (07.04.2021)
Akcja Żonkile jest akcją społeczno-edukacyjną organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin już po raz dziewiąty.
Nasze liceum bierze w niej udział od 5 lat.
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, wszystkie działania zostały przeniesione do rzeczywistości wirtualnej.
Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie powstania w getcie warszawskim.
W tym roku w sposób szczególny podkreśla się rolę kobiet biorących udział w walce.
Symbolem pamięci o powstaniu jest żonkil. Kwiat, który dawno temu ktoś podarował Markowi Edelmanowi z okazji rocznicy wybuchu powstania. Później stało się tradycją, że to właśnie żonkile były przynoszone pod Pomnik Bohaterów Getta, aby oddać hołd powstańcom.
Ważnym elementem tegorocznych obchodów było spotkanie online młodzieży z Polski
i Izraela, które odbyło się 7 kwietnia 2021 r. Wcześniej, 23 marca odbyło się spotkanie organizacyjno-warsztatowe. Nasza grupa ( polska) składała się z przedstawicieli Koperniczka i z młodzieży z Sokołowa Podlaskiego.
Liceum reprezentowali: Daria Wałkuska, Gabrysia Tokarska, Maja Kisiel, Adrianna Kubat, Weronika Maciuszko, Julia Gałązka, Wiola Żochowska i Maksymilian Wilczyński.
Większość z nich brała również udział w realizacji projektu „Jesteśmy razem”, który w znacznej mierze również polega na spotkaniu młodzieży z Polski i Izraela.
Podobnie, jak po przednim spotkaniu, uczestnicy podkreślali ogromne znaczenie, jaki miał dla nich, kontakt (nawet online) z drugim człowiekiem, możliwość wykorzystania znajomości języka angielskiego oraz radzenia sobie w sytuacjach, kiedy brakuje potrzebnych słów i trzeba szybko znaleźć sposób wyrażenia swoich myśli.
Wrażenia i refleksje naszych uczestniczek:
Wiola – „Spotkanie między naszą a izraelską społecznością umożliwiło nam dostrzeżenie innego punktu widzenia. Rozmawialiśmy o historycznych wydarzeniach, lecz także o sobie. Sympatycznie było porozmawiać z osobami, które mimo dużej odległości, miały z nami wiele wspólnego.”
Weronika – „Spotkanie polsko – izraelskie bardzo mi się podobało. Dowiedziałam się ciekawych informacji o narodzie żydowskim. Atmosfera była bardzo przyjemna, a uczestnicy spotkania byli sympatyczni.”
Julia – „Spotkanie z uczniami z Izraela było wspaniałym doświadczeniem. Dowiedziałam się z niego wiele o niełatwej historii tego narodu. Za najciekawszą i najbardziej wartościową część spotkania uważam rozmowy z rówieśnikami z Izraela. Była to świetną okazja do doskonalenia języka angielskiego.”
Gabrysia – „Spotkanie było bardzo ciekawe, dało mi możliwość nie tylko porozmawiać ale i zakumplowac się z ludźmi z innego końca świata”.
Ada – „Spotkanie polsko-izraelskie było świetne. Sporo wiedzy przekazanej przez Panią Martę z muzeum i suuuper rozmowa z Izraelczykami. Na pewno wartościowe doświadczenie i oby więcej tak rozwijających spotkań z obcokrajowcami.” Zadeklarowała, że w przyszłości bardzo chętnie weźmie udział w podobnym przedsięwzięciu.
W tym roku chcielibyśmy zaprosić wszystkich do współtworzenia wirtualnej wystawy prac plastycznych (technika i rodzaj dowolna) i fotograficznych, których motywem przewodnim będzie żonkil. Papierowy kwiat można zrobić korzystając z szablonu dostępnego na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (https://polin.pl/system/files/attachments/szablon%20PL.pdf)
Technika wykonania dzieł jest oczywiście dowolna (rysunek, plakat, kwiatek 3D…). Bardzo proszę uwiecznić je na zdjęciu i przesłać na adres fb biblioteka Koperniczek lub na adres mailowy maya.wesolk@gmail.com do 17 kwietnia 2021 r.
Tymczasem otrzymałam kilkanaście prac, za które dziękuję.
Kilka zamieszczonych poniżej może być inspiracją, sugestią dla Waszych twórczych poczynań.
Ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia
Efekty wspólnej pracy zobaczymy za tydzień.
Maria Wesołkowska