ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

Światowy Dzień Życzliwości

Po raz kolejny KOŁO PSYCHOLOGICZNE PO- MOC i STREFA ROZWOJU przygotowało Magiczny Słoik Pozytywnych Myśli na dzień  21listopada  kiedy  obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI[i].

  To Słoik, który Uczniowie Naszej Szkoły wypełnili życzeniami zapisanymi na różnokolorowych karteczkach, zapisanymi zabawnymi, pozytywnymi myślami wywołującymi uśmiech i zadowolenie.

Goethe nazwał życzliwość łańcuchem spajającym społeczeństwo i na to samo wskazują dzisiaj badania naukowe ( Daniel Jerzy Żyżniewski – psycholog autor kanału Psychosztuka na You Tube). Przekonanie, że  największą szansę na przetrwanie będą miały te społeczności, które składają się z największej liczby przyjaźnie nastawionych osób,  zrodziło się z teorii Karola Darwina. Współpraca jest kluczem przetrwania naszego gatunku.

Co nam daje życzliwość i jak się tego uczyć?

Trenowanie  życzliwości wymaga zrezygnowania z oceniania. Lepiej jest się do kogoś uśmiechnąć i zapytać czy  czegoś potrzebuje, niż oceniać i krytykować.  Wymaga  to wzbudzania w sobie szczerego  zaciekawienia drugim człowiekiem, jego przeżyciami, zrozumienia czyichś trudności i przyjęcia ich miłymi ciepłymi gestami.

 Empatia i życzliwość to powiązane ze sobą pojęcia. To punkt wyjścia do życzliwego nastawienia, gestów, to sposób osiągania przyjemności a jednocześnie zadowolenia ,i trenowania prospołecznej postawy niezbędnej w procesie tworzenia zdrowego współpracującego społeczeństwa.

Życzliwość (angielskie kindnees) ułatwia  życie, to działanie na czyjąś rzecz, które czegoś od Nas wymaga, ponosimy  w związku z tym osobisty koszt.

Ważna jest także życzliwość dla samego Siebie – Samowspółczucie – czyli umiejętność bycia dla Siebie dobrym Przyjacielem w chwilach kiedy najbardziej tego potrzebujemy, gdy czujemy się nieudolni, zagubieni, niedoskonali i bezradni. Praktyka  samo współczucia zwiększa poczucie swojej wartości  zwalczyć wewnętrznego krytyka, buduje odporność psychiczną, łagodzi lęki i przygnębienie. Liczne badania nad samowspółczuciem wykazują jakie ma znaczenie dla naszego ogólnego dobrostanu.

Pod wpływem życzliwości produkujemy mniej kortyzolu i innych substancji nasilających mobilizację organizmu w zagrożeniu.

Tak niewiele potrzeba żeby zadbać o Siebie i innych (Brian Hare, Vanesssa  Woods „Przetrwają najżyczliwsi”). Tym co naprawdę zmienia świat jest życzliwa obecność łącząca mądrość z uprzejmością i wiedzę z zaufaniem. Przyjaźń  okazuje się nie tylko kluczowym warunkiem przetrwania  określonych gatunków, ale również warunkiem życia przynoszącego satysfakcję.

 Mamy nadzieję że dzisiejszy dzień wypełniony obdarowywaniem się mieszanką  zabawnych, błyskotliwych, pozytywnych, inspirujących i podnoszących na duchu życzeń będzie regenerującym zastrzykiem energii na jesienne i zimowe dni .

Cieszymy się, że mogliśmy  zaaplikować naszej społeczności szkolnej „szczepionkę z życzliwości”.

Serdecznie dziękujemy za pomoc, współpracę  i życzliwość  wszystkim klasom które brały udział i ich opiekunom: Pani Bożenie Cudzich, Pani  Klaudii Zawistowskiej, Pani Joannie Rojek-Grabowskiej, Pani   Sylwii Gałązce, Pani Agnieszce Wasilewskiej, Pani  Annie Gutowskiej, Panu Krzysztofowi Studnickiemu oraz Pani Pedagog Marcie Deoniziak.


[i]W związku ze zbliżającymi się świętami zachęcamy do tworzenia słoików życzeń i wdzięczności dla najbliższych jako spersonalizowane ekologiczne i płynące z głębi serca prezenty.