„NIECH WOLNOŚĆ CZYTA” to tegoroczne hasło Tygodnia Zakazanych Książek. „LET FREEDOM READ” Banned Books Week (amerykańskie hasło).
We wrześniu biblioteka liceum po raz drugi wzięła udział w obchodach Tygodnia Zakazanych Książek. Jest to wydarzenie międzynarodowe, które miało swój początek w latach 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Założeniem ideowym przedsięwzięcia jest podkreślanie znaczenia wolności słowa, możliwości dokonywania samodzielnych wyborów czytelniczych i wolnego dostępu do informacji. Promuje czytelnictwo i związaną z nią niezależność słowa gwarantowaną przez konstytucje.
Wydarzenie to jest doskonałym pretekstem do zaprezentowania zwłaszcza naszym najmłodszym czytelnikom pozycji, które w różnych momentach dziejowych, w różnych miejscach na świecie były zakazywane. Wśród zgromadzonych eksponatów znalazły się m.in.:
KSIĄŻĘ / Nicholo Machiavelli [1532]
Jedna z najważniejszych pozycji w dziejach filozofii politycznej. Jest swoistym poradnikiem strategii utrzymania władzy, źródłem doktryny politycznej zwanej makiawelizmem. Książka znalazła się na indeksie tytułów „absolutnie zakazanych” przez Kościół Rzymskokatolicki. Katolicy nie mogli czytać, ani nawet posiadać tego dzieła. Protestanci oskarżali autora o odpowiedzialność za wydarzenia nocy świętego Bartłomieja, kiedy zginęło ok. 50 tys. hugenotów.
FOLWARK ZWIERZĘCY / George Orwell [1945]
Do końca lat 80. XX w. książka była zakazana przez polską cenzurę, ponieważ przedstawiała ustrój totalitarny. Pierwsze oficjalne polskich wydanie ukazało się dopiero w 1988 r., mimo to od końca lat 70. powieść cieszyła się dużym zainteresowaniem i krążyła w drugim obiegu.
W Kenii zakazano jej w 1991 r., ponieważ krytykowała skorumpowanych przywódców, natomiast w 2002 r. w szkołach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – z powodu…bohaterów w postaci mówiących świń. Uznano, że taki obraz godzi w wartości religii islamskiej.
LOT NAD KUKUŁCZYM GNIAZDEM / Ken Kesey.
Książka była zakazana w wielu amerykańskich szkołach m.in. w Colorado (1971), Ohio, Nowym Jorku, Idaho, Waszyngtonie, głównie za wulgarne słownictwo, gloryfikowanie działalności przestępczej, opisy brutalności i przyczynianie się do zepsucia młodzieży.
W jednej z kalifornijskich szkół została wycofana (2000) ze względu na rodziców, którzy skarżyli się na wybór przez nauczycieli „śmieci” jako lektur.
Warto samodzielnie dokonywać wyborów, tych czytelniczych również.
tekst i zdjęcia: MW