„Stoję tu samotny, stoję tu z przypadku, jak prawdopodobnie całe życie. (…) Za mną jest nicość. Nicość, w którą odeszły setki tysięcy ludzi, których odprowadzałem do wagonów. Nie mam prawa mówić w ich imieniu, bo nie wiem, czy ginęli z nienawiścią, czy katom przebaczali. I już się tego nikt nie dowie. Ale mam obowiązek, żeby pamięć o nich nie zaginęła. Wiem, że potrzebna jest pamięć o tych kobietach, dzieciach, ludziach starych i młodych, którzy odeszli w nicość, zostali zamordowani bez sensu i bez powodu. (…)”
Marek Edelman
19 kwietnia przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Symbolem upamiętniającym to wydarzenie jest żółty żonkil, zwiastunem wiosny, symbol odrodzenia, nowego początku, inspiracji, odnowy i witalności ale też pamięci i przebaczenia.
Żonkile dawno temu ktoś podarował Markowi Edelmanowi z okazji rocznicy wybuchu powstania. Później stało się tradycją, że to właśnie żonkile były przynoszone pod Pomnik Bohaterów Getta, aby oddać hołd powstańcom.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w tym roku po raz dziewiąty zorganizowało akcję społeczno – edukacyjną Żonkile. Ze względu na panującą sytuację pandemiczną większość działań odbywa się w rzeczywistości wirtualnej. Umożliwia to wszystkim zainteresowanym udział w licznych wydarzeniach, które odbywają się online.
W imieniu organizatora zapraszamy na :
– 19.04. godz. 18 Stawiam pomnik tym, którzy zginęli. Rozmowę z Krystyną Budnicką poprowadzi Mikołaj Grynberg. https://www.polin.pl/…/stawiam-pomnik-tym-ktorzy-zgineli
– 19.04 godz. 20.30 Córki, matki, robotnice https://www.polin.pl/pl/wydarzenie/corki-matki-robotnice
– 22.04 godz. 18 Żydowskie ABC https://www.polin.pl/…/zydowskie-abc-system-gettowy…
– 25.04 godz. 19 Rola cywilnego oporu w getcie warszawskim https://www.polin.pl/…/rola-cywilnego-oporu-w-powstaniu…
Na szczególną uwagę zasługuje film „Muranów – Dzielnica Północna„, dostępny m. in. na You Tube https://www.youtube.com/watch?v=apdbNIfWbkE
Jednym z ważniejszych zadań Muzeum Polin jest edukacja, stąd niektóre z podejmowanych działań są dedykowane poszczególnym grupom odbiorców: dzieciom, młodzieży, nauczycielom.
7 kwietnia 2021 r. odbyło się spotkanie młodzieży z Polski i Izraela, które odbyło się 7 kwietnia 2021 r. Liceum reprezentowali: Daria Wałkuska, Gabrysia Tokarska, Maja Kisiel, Adrianna Kubat, Weronika Maciuszko, Julia Gałązka, Wiola Żochowska i Maksymilian Wilczyński. Zgodnie określali to wydarzenie jako ważne, inspirujące, ciekawe. Uczestnicy skonfrontowali i poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą historii, zwłaszcza wydarzeń w getcie. Spotkanie miało też charakter wielokulturowy. Dało też możliwość wykazania się znajomością języka angielskiego w sposób kreatywny.
Pozyskaną wiedzę o powstaniu, o życiu w getcie, można uzupełnić sięgając m. in. po :
– Bereś W. „Marek Edelman. Życie do końca”,
– Bikont A. „Sendelrowa w ukryciu”,
– Edelman M. „I była miłość w getcie”,
– Edelman M. „Prosto się mówi, jak się wie”,
– Mieszkowska A. „Dzieci Ireny Sendlerowej”,
– Krall H. „Zdążyć przed Panem Bogiem”,
– Ringenblum E. „Kronika getta warszawskiego”.
W tym roku, w ramach upamiętnienia tragicznych wydarzeń, zorganizowaliśmy wystawę prac plastycznych i fotograficznych, których motywem był żonkil. Technika i forma realizacji była dowolna.
W efekcie otrzymaliśmy ponad 50 prac. Najliczniejszą grupę stanowiły żonkile 3D oraz rysunki, kredką, ołówkiem, długopisem. Każda fotografia dzieła zostało podpisana imieniem.
Wszystkim Twórcom (licealistom, nauczycielom i osobom zaprzyjaźnionym), którzy przesłali fotki swoich dzieł oraz Koleżankom, które promowały #AkcjaŻonkile bardzo dziękujemy. Szczególnie ciepłe wyrazy wdzięczności kierujemy do p. Agaty Adamowicz, bez pomocy której trudno wyobrazić sobie realizację tego zadania, w takim wymiarze jakie miało miejsce.
Wszystkie prace można obejrzeć na stronie FB Liceum i Biblioteki.
Oglądającym miłych wrażeń życzymy.