2 grudnia 2020 – zdalna edycja projektu „Jesteśmy razem”

jesteśmy razem

Mateusz Brejnak
2 grudnia uczniowie Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika uczestniczyli w spotkaniu dotyczącym projektu „Jesteśmy razem”.
W związku z obowiązującymi restrykcjami odbyło się ono zdalnie.
Uczniowie mieli okazję porozmawiać z młodzieżą z Izraela. Celem tych rozmów było integrowanie młodzieży obu państw – rozmawiano na personalne tematy, począwszy od pochodzenia do własnych zainteresowań.
Rozmowy przebiegały w 4-osobowych grupach, których skład zmieniany był co jakiś czas. Za każdym razem grupy miały do wykonania konkretne zadania zachęcające do poznawania obcej kultury, słownictwa lub siebie nawzajem. W czasie konwersacji panowała bardzo przyjazna atmosfera, młodzież z obu stron wykazała się dużą otwartością, a także świetnie dogadywała się ze sobą. Przed końcem spotkania uczestnicy podali linki do swoich mediów społecznościowych, aby można było kontynuować kontakt także w przyszłości.

Gabriela Tokarska
Spotkanie z osobami z Izraela dużo mnie nauczyło i było bardzo ciekawym doświadczeniem.
Przede wszystkim pokazało mi, że mimo tak dużej odległości, tak naprawdę jesteśmy bardzo blisko.
Są to nastolatki jak my, lubią dokładnie to samo i mają tak samo normalne życie jak my tutaj. Jedyne, co nas różni, to język i odległość.
Spotkanie otworzyło mi też oczy na to że, ze względu na trudną sytuację polityczną w ich rodzimym kraju, życie tam jest bardzo stresujące.
Pokazało mi to, jak często nie docenia się tego, co wydaje nam się pewne, gdy dla kogoś na drugim końcu świata może być to wybawieniem.
Są to ludzie z ogromnym patriotyzmem i miłością w sercach.
To z jaką radością i pasją opowiadali o miłości do swojego kraju, swojego pochodzenia i społeczności było naprawdę piękne.

Daria Wałkuska
Udział w projekcie „Jesteśmy razem” był bardzo ciekawym i wzbogacającym doświadczeniem.
Okazało się, iż mimo dzielących Izrael i Polskę kilometrów oraz bariery językowej, jesteśmy w stanie dogadać się i znaleźć wspólne cechy. Na spotkaniu panowała bardzo miła atmosfera, wszyscy odnosili się do siebie z szacunkiem i dobrocią.
Interesującym było przełamać się i rozmawiać o kulturze, historii, o rzeczach, które w teorii mogą nas poróżnić, lecz w praktyce spajają nas poprzez obustronną chęć zrozumienia i poznania. Dla mnie, jako dla osoby wiecznie nienasyconej wiedzą i ciekawej świata projekt był niesamowitą okazją do zaspokojenia choć części z tych potrzeb.

Maja Kisiel
Projekt „Jesteśmy razem” był świetną do przełamania barier językowych, poznania wspaniałych ludzi oraz historii i kultury Izraelczyków.
Niestety, ze względu na obecną sytuację nie mogliśmy spotkać się na żywo, jednak spotkanie online w żadnym wypadku nie było gorsze od tych z wcześniejszych lat.
Po ogólnym wstępie i krótkiej autoprezentacji każdego z uczestników, dostaliśmy trzy zadania, które wykonywaliśmy w grupie czterech osób.
Przekonaliśmy się, że mimo tylu dzielących nas kilometrów, jesteśmy sobie bardzo bliscy. Mamy podobne zainteresowania, lubimy takie same filmy, a nawet słuchamy tej samej muzyki. Mieliśmy okazję podzielić się tym jak wygląda nasze życie codzienne, jak obchodzimy święta czy uroczystości oraz zapoznać się w inny sposób niż na lekcji z historią Izraela. Na koniec każdy z nas wymienił się social mediami, dzięki czemu, mam nadzieję, będziemy utrzymywać kontakt.