22.11.2023 Ocalić od zapomnienia

Ocalić od zapomnienia

Chciałabym i mój ślad na drogach
ocalić od zapomnienia

                         K. I. Gałczyński Pieśni

22 listopada 2023 r., w Klubie 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego, odbył się po raz 21 Konkurs Recytatorski. Patronem tegorocznej edycji był Konstanty Ildefons Gałczyński.

Gałczyński to poeta wyjątkowy. Urodził się 23 stycznia 1905 r w Warszawie a zmarł tamże w 1953r. Żył krótko ale intensywnie.
Na jego dorobek literacki składają się m.in. utwory liryczne, które doczekały się interpretacji muzycznej, np.:
–  Deszcz, muz. Marek Jackowski, śpiewa Marek Jackowski i Anna Maria Jopek,– Dzikie wino, muz. Wojciech Trzciński, śpiewa Magda Umer,– Pyłem księżycowym, muz. Stanisław Syrewicz, śpiewa Magda Umer.
Teksty Konstantego były też wykorzystywane w kabaretach, takich jak: Kabaret Olgi Lipińskiej czy Kabaret Potem.
Poeta czerpał ze zdobyczy „Skamandra”, futuryzmu, kubizmu, surrealizmu. Wybrał jednak pozycję libero, cygana, trubadura, który służy wszystkim i nikomu, a komu zależy naprawdę jedynie na dwóch rzeczach: „by zarobić ździebełko na bułeczkę i masełko”, by utrzymać się z pióra i wyżywić rodzinę oraz na tym, by znaleźć drogę do szerokiej publiczności.  Inicjatorką i organizatorką Konkursu Ocalić od zapomnienia była p. Agnieszka Krasinkiewicz. Zadaniem każdego uczestnika było zaprezentowanie dwóch utworów:
– wiersza K. I. Gałczyńskiego
-i  fragmentu  prozy dowolnego twórcy.

Eliminacje szkolne odbyły się 30 października. Jury, p. Anna Rawa Sadowska oraz p. Maria Wesołkowska, jednogłośnie wybrały reprezentację liceum:
– Albert Bartnik III b,
– Patrycja Dobosz III e,
– Róża Dziak IV b,
– Oliwia Gumowska II c,
– Karolina Radomska I g,

W kategorii szkół ponadpodstawowych wzięli udział uczniowie z ZS Nr 1 (Rubinek), ZS Nr 2 (Ekonomik), ZSCKR z Lubiejewa, Technikum Lotniczego z Nagoszewa i oczywiście z Liceum Ogólnokształcącego (Kopernika). Po przesłuchaniu wszystkich (kilkudziesięciu)  uczestników przedstawicielka jury, p. Agnieszka Krasinkiewicz, podziękowała deklamatorom za udział, dobry dobór repertuaru i świetne występy. Podkreśliła wysoki poziom prezentacji i zachęciła do dalszej pracy.
Wśród nagrodzonych znaleźli się nasi licealiści zajmując:
– I miejsce Róża
– II miejsce Patrycja,
– III miejsce Oliwia  i Albert ex aequo .

Gratulujemy poruszających występów.

Młodzież i zapewne nie tylko ona, skutecznie ocaliła od zapomnienia, przypomniała sobie wiele utworów, nie tylko autorstwa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Opiekun młodzieży, tekst i zdjęcia: M W