23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dzień Książki plakat

Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera.

                                            Monteskiusz

23 kwietnia jest datą symboliczną dla literatury światowej.

W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego[a], a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

 W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.


W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki. Pierwszy, w ten sposób wyróżnionym miastem był Madryt.

Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. W tym roku światową stolicą jest Tbilisi, (stolica Gruzji).


 Od ponad roku cały świat zmaga się z pandemią. Sytuacja zmusiła nas do izolacji, do ograniczenia czasu spędzanego poza własnym mieszkaniem, do zmiany naszych nawyków. Książka stała się na nowo ważną częścią naszego życia. Może być nauczycielką, przyjacielem. Może być światem, do którego inne drzwi tymczasem zostały zamknięte.
Jest nieodzowną częścią naszego życia. Można się też nią podzielić biorąc udział w organizowanych akcjach, np. Podaruj książkę bibliotece lub Bookcrosingu zostawiając książki w Giveboxie, który znajduje się obok biblioteki.

 W tym roku w ramach osiemnastej edycji Podaruj książkę bibliotece otrzymaliśmy kilkaset woluminów. Wśród naszych tegorocznych darczyńców są:

Sylwia Chaberska

Aneta j Jan Kożuchowscy

Adrianna Kubat

Magdalena Maliszewska

Karolina Milik

Karolina Oderkiewicz

Joanna Sulewska

Magdalena Ziemak.

Bardzo dziękujemy❤️ im za przekazanie do dyspozycji biblioteki części swoich zbiorów. U nas znajdują swój drugi dom lub czekają na nowych właścicieli.

  
Zawsze jest dobry moment żeby książkę 📕 wypożyczyć, przeczytać czy się nią podzielić przekazując bibliotece szkolnej.