„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza  – ilustracje naszych uczniów

"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza

„Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami”.
Adam Mickiewicz
W 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, zawarte w tomiku poetyckim, który wyznaczył początek nowej epoki w dziejach polskiej kultury i literatury .
By uczcić 200.rocznicę tego wydarzenia rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego.
„Pamięć romantyzmu polskiego jest pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość.(…) Zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej” – podkreślono w sejmowej uchwale.
Jednym z elementów zaakcentowania tego wydarzenia w naszej szkole jest wystawa prac uczniów klas pierwszych, która znajduje się na górnym korytarzu. W ramach zajęć plastyki
p. Magdalena Biegaj ogłosiła projekt „Ilustracje do Ballad i romansów”. Powstały prace ilustrujące najbardziej znane utwory Adama Mickiewicza z tego tomu: „Świteziankę”, „Lilie”, „Powrót taty”, „Rybkę”, ale także mniej popularną: „Pierwiosnek”. Ilustracji powstało wiele – z powodu ograniczonego miejsca nie wszystkie można było zaprezentować. Wybór prac na wystawę był bardzo trudny.
Zapraszamy wszystkich do odwiedzania stron biblioteki na Fb i Instagramie, gdzie sukcesywnie są zamieszczane dzieła naszych licealistów.
Autorzy prac sięgnęli po różne techniki i sposoby wyrazu. Powstały ilustracje oddające dosłownie treść utwory, ale także takie – na których w sposób symboliczny uchwycono historie opisane przez A. Mickiewicza.
Gratulujemy kreatywności i talentu!
Tekst: ARS