Edukacja przyrodnicza w terenie – 30.09.2022

Siemianówka 2022

Dnia 30 września grupa piętnastu uczniów z klasy 1D naszego Liceum pod opieką
p. Pawła Cieśluka uczestniczyła w zajęciach terenowych o charakterze edukacji przyrodniczej, zorganizowanych przez Ostrowskie Stowarzyszenie LUDZIE Z PASJĄ. Wśród uczestników zajęć, oprócz naszej młodzieży, znaleźli się również uczniowie ostrowskich szkół podstawowych (SP nr 1, 2 i 3) oraz ZSP nr 2.

            Wyjazd, podobnie jak w latach ubiegłych, rozpoczął się wizytą w sokolarni znajdującej się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Tutaj mogliśmy kolejno podziwiać: „Czesia”, czyli kruka pochodzącego z Czech, myszołowca towarzyskiego o imieniu „Filip”, puchacza bengalskiego „Oskara”, największą europejską sowę – samicę puchacza europejskiego „Bubę” oraz samicę jastrzębia o wdzięcznym imieniu „Cynamonka”. Wszystkie ptaki można było obejrzeć dosłownie na wyciągnięcie ręki, a  sokolnik p. Przemysław Łapiński bardzo ciekawie omawiał biologię i występowanie w naturze kolejno prezentowanych gatunków ptaków. Na końcu pokazu odbył się quiz wiedzy o ptakach drapieżnych i sowach, w którym nagrodami były… ich pióra.

            Kolejnym punktem programu wyjazdu była wizyta w Polowym Obozie Ornitologicznym „Akcja Siemianówka”, rozbitym tuż pod białoruską granicą, przy południowo-wschodnich krańcach Zbiornika Siemianówka. W tym roku obóz (już po raz dwudziesty pierwszy) rozpoczął swoją działalność 3 sierpnia. Do dnia naszego przyjazdu naukowcy-wolontariusze, schwytali i zaobrączkowali około 4100 ptaków, należących do 74 gatunków. Podczas naszego pobytu w obozie, funkcję jego kierownika pełniła p. Marta Drobińska, której pracę polegającą m.in. na wyjmowaniu ptaków z sieci, a następnie na ich obrączkowaniu, połączonym z wykonywanymi przy tej okazji różnymi pomiarami (np. wieku, wagi, długości skrzydła, ogona … etc.), mogliśmy podpatrywać. Z kolei o migracjach ptaków, gatunkach migrujących, technikach chwytania ptaków i celach ich obrączkowania, opowiedziała p. Hanna Chromińska, jedna z uczestniczek naszej wycieczki. W tym roku podczas naszego pobytu w obozie schwytano 14 osobników ptaków, reprezentowanych przez następujące gatunki: modraszkę, bogatkę, rudzika, pierwiosnka, pokrzywnicę oraz śpiewaka. Uczniowie byli bardzo zachwyceni widokiem z bliska tych niewielkich stworzeń, a niektórzy szczęśliwcy mieli okazję wypuścić je na wolność z własnej ręki. Po zaspokojeniu wiedzy ornitologicznej przyszedł czas na zaspokojenie głodu, a w warunkach obozowych najlepiej smakują pieczone na ognisku kiełbaski. Plan wycieczki został zrealizowany w stu procentach, a wyjazd wszystkim bardzo się podobał.

Więcej zdjęć z wyjazdu znajduje się na stronie: https://www.facebook.com/stowarzyszenie.lzp/

Uczestnicy wyjazdu z naszego LO:

Julia Dąbrowska, Zuzanna Grzybowska, Oskar Karwowski, Filip Kubat, Filip Malarski, Krzysztof  Nagórka, Karolina Narewska, Aleksander Perzanowski, Aleksandra Prokop, Wiktoria Radgowska, Zuzanna Rajchembach, Grzegorz Sawecki, Sandra Soliwoda, Julia Wojtczuk, Antonina Żarnawska.

Tekst i foto: Paweł Cieśluk.