Pielgrzymka maturzystów 2022

     Październik to tradycyjnie czas pielgrzymowania maturzystów do sanktuarium na Jasnej Górze. W dniu 21.10.2022r. uczniowie klas maturalnych naszej szkoły wraz z wychowawcami: p. Agnieszką Kazimierczyk, p. Beatą Szymalską, p. Magdaleną Barzyczak, p. Krzysztofem Studnickim oraz nauczycielami: p. wicedyrektor Małgorzatą Wiercińską, p. Dorotą Krasińską, p. Joanną Rojek-Grabowską, p. Anną Grodzińską, p. Anną Śledziewską, p. Izabelą Pawłowską oraz ks. Maciejem Sztychem udali się do Częstochowy, aby zawierzyć Matce Bożej osobiste intencje – prośbę o dobre przygotowanie do egzaminu maturalnego oraz dobre i mądre wybory dalszej życiowej drogi.

     Po przyjeździe do Częstochowy wszyscy poszliśmy do Kaplicy Cudownego Obrazu, aby przywitać się z Czarną Madonną. Pierwszym punktem naszej pielgrzymki była katecheza w bazylice, prowadzona przez ks. Andrzeja Surdykowskiego z Centrum Ewangelizacji DŁ Dobrego Pasterza w Ostrowi Mazowieckiej. Młodzi ludzie mogli usłyszeć jego historię – historię „zwykłego chłopaka”, który dokonał swojego życiowego wyboru – powołanie do kapłaństwa. Bardzo ciekawym świadectwem podzieliła się również Iwona Pietrala – młoda wokalistka, która przeszła krętą i długą drogę zanim dotarła do Boga.

     Następnym etapem pielgrzymki była wspólna Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. Nasza młodzież w składzie: Bartłomiej Wachaczyk, Natalia Rafalik, Julia Andruszkiewicz, Paula Falkowska, Maja Konkiel, Natalia Wojewódzka, Dawid Skonieczny, Aleksandra Wilczyńska, Mikołaj Depta, Oliwia Grabowska, Natasza Waniewska, Aleksandra Kowalczyk, Anna Kucharek, Wiktoria Prabucka oraz Agata Podedworna czytała przygotowane przez  p. Dorotę Krasińską komentarze, które skłaniały do refleksji oraz do zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę jest ważne w naszym życiu.

     Po celebracji Sakramentu Pokuty i Pojednania odbyła się uroczysta Msza święta, odprawiona w intencji maturzystów pod przewodnictwem ks. biskupa Tadeusza Bronakowskiego. W swojej homilii ksiądz biskup podkreślał wagę właściwego wyboru swojej drogi życiowej mówiąc: „stoicie w obliczu wyboru między trudnym szczęściem a łatwym nieszczęściem”. Mówił też, że „o wartości człowieka nie decyduje stanowisko, zamożność i wiek, czy uroda. Wartość człowieka określa to, co on kocha i jakie wartości są dla niego ważne.” Ksiądz biskup przestrzegał również ludzi młodych przed „ sprzedawcami fałszywych iluzji, (…) którzy zniechęcają młodych do modlitwy, systematycznego uczestnictwa we mszy świętej, przystępowaniem do sakramentu pokuty i pojednania, (…) wmawiają, że człowiek nowoczesny wcale nie potrzebuje już Pana Boga. (…) Najlepsza droga to droga z Bogiem” – powiedział.

W trakcie mszy świętej nasza uczennica Julia Leszczyńska zaśpiewała psalm, której anielski głos przyprawiał o dreszcze i z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci.

    Nasze pielgrzymowanie zakończył Apel Jasnogórski o godz. 21.00 w kaplicy Cudownego Obrazu.

    Pielgrzymka maturzystów do Częstochowy to tradycja, ale też świadectwo wiary wobec swoich rówieśników, szczególnie ważne w czasach wypisywania się młodzieży z lekcji religii. To egzamin dojrzałości z bycia katolikiem – swoją postawą i zachowaniem. Ksiądz Tomasz Grala na zakończenie mszy świętej powiedział do zgromadzonej młodzieży: „ Nie byłoby tej pielgrzymki, gdyby nie Wasza obecność, kochana młodzieży”. Podziękował też za „skupienie, życzliwość”. 

Tekst Joanna Rojek Grabowska, zdjecia uczniowie klas maturalnych i D. Krasińska