VI Noc z Sowami w Ostrowi Mazowieckiej

VI Noc z Sowami

W piątkowy wieczór 17 marca 2023 r. w ostrowskich Jatkach, grupa sześciu uczniów naszego Liceum wzięła udział w imprezie o charakterze edukacji przyrodniczej pn. „VI Noc z Sowami w Ostrowi Mazowieckiej”. Opiekunem młodzieży, a zarazem prowadzącym całe wydarzenie był nauczyciel naszego LO p. Paweł Cieśluk. Organizowana w naszym mieście przez Ostrowskie Stowarzyszenie LUDZIE Z PASJĄ „Noc z Sowami”, ma na celu popularyzację wiedzy na temat gatunków sów żyjących w Polsce, ich biologii, roli w przyrodzie i kulturze. Współorganizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka oraz Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej. W tegorocznej edycji imprezy łącznie uczestniczyło 58 osób.

W pierwszej części spotkania, jego gospodarz, przedstawił prezentację multimedialną na temat biologii i występowania sów w Polsce, połączoną z odtwarzaniem głosów tych ptaków. Prezentację dodatkowo uzupełniły ciekawostki o postrzeganiu sów w różnych kulturach i religiach. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość sprawdzenia na własnej skórze jak miękkie są sowie pióra i jak ostre są sowie pazury, mogli też zajrzeć do budki lęgowej dla pójdziek. Po wykładzie przyszedł czas na sprawdzenie wiedzy w „sowim quizie” z nagrodami. Swoją wiedzę postanowiło sprawdzić 28 uczestników, a wśród osób nagrodzonych w kategorii uczniów szkół średnich znaleźli się uczniowie naszego LO – Mikołaj Sputo i Brunon Ugniewski – serdecznie gratulujemy. Następnie zaprezentowano film Artura Tabora „Sowy Polski”. W tak zwanym międzyczasie uczestnicy imprezy przy słodkim poczęstunku z herbatą/kawą, mieli okazję obejrzeć wystawę „Osowiałe przedmioty codziennego użytku”, przygotowaną przez p. Hannę Chromińską.

Część druga spotkania – terenowa, polegała na nocnym spacerze w poszukiwaniu sów. Aby wykryć sowę, przewodnik wyposażony w specjalny głośnik odtwarzał ich głosy. Podobnie jak w roku ubiegłym wabienie sów odbyło się we wcześniej wytypowanych miejscach. Pierwsze z nich znajdowało się przy kościele p.w. Wniebowzięcia NMP, gdzie wabiono płomykówkę. Drugie niedaleko bursy szkolnej – tu poszukiwana była gniazdująca w latach ubiegłych pójdźka. Pomimo, iż żadnej z sów nie udało się wywabić, to i tak wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z budzącej lekki dreszczyk emocji i pachnącej wiosną nocnej wyprawy. Na kolejną NOC z SOWAMI zapraszamy za rok.

W VI Nocy z Sowami udział wzięli: Oliwia Ogrodnik, Mikołaj Dawidczyk, Jakub Siekierski, Mikołaj Sputo, Brunon Ugniewski i Maciej Wiatrak.

Tekst: Paweł Cieśluk

Zdjęcia: Hanna Chromińska, Agnieszka i Paweł Cieśluk