Edukacja przyrodnicza w terenie – 29.09.2023.

Edukacja przyrodnicza w terenie - 29.09.2023

Dnia 29 września grupa siedmiu uczniów z klas 1B i 1C naszego Liceum pod opieką
p. Pawła Cieśluka uczestniczyła w zajęciach terenowych o charakterze edukacji przyrodniczej. Organizatorem wyjazdu było Ostrowskie Stowarzyszenie LUDZIE Z PASJĄ, a wśród uczestników zajęć, oprócz naszej młodzieży, znaleźli się również uczniowie ostrowskich szkół podstawowych (SP nr 1, 2, 3 i 4) oraz ZSP nr 2. Wyjazd został dofinansowany przez Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka.

            Wycieczka, podobnie jak w latach ubiegłych, rozpoczęła się wizytą w sokolarni znajdującej się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Tutaj mogliśmy kolejno podziwiać: „Czesia”, czyli kruka pochodzącego z Czech, myszołowca towarzyskiego o imieniu „Filip”, puchacza bengalskiego „Oskara”, największą europejską sowę – samicę puchacza europejskiego „Bubę” oraz młodego orła stepowego o imieniu „Orlando”. Wszystkie ptaki można było obejrzeć dosłownie na wyciągnięcie ręki, a  sokolnicy prowadzący zajęcia p. Przemysław Łapiński i p. Kamil Borowski, bardzo ciekawie omawiali biologię i występowanie w naturze kolejno prezentowanych gatunków ptaków. Na końcu pokazu odbył się quiz wiedzy o ptakach drapieżnych i sowach, w którym nagrodami były… ich pióra.

            Kolejnym punktem programu wyjazdu był spacer w ogrodzie zoologicznym „Akcent ZOO” w Białymstoku. Choć pora naszej wizyty w ZOO (południe) i dość mocno przygrzewające słońce nie zachęcały zwierząt do aktywności na wybiegach, to i tak udało nam się zobaczyć kilka ciekawych okazów z wilkami i żubrami na czele.   

Po spacerze w ZOO przyjechaliśmy do Kurowa, gdzie znajduje się siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego oraz Ośrodek Edukacji Przyrodniczej „Młynarzówka”, który był celem naszej wizyty. „Młynarzówka” to nowoczesna placówka, która powstała w pochodzącym z 1925 roku domu młynarza. Składa się z wyremontowanego zabytkowego budynku oraz dobudowanej części ekspozycyjnej. Zwiedzając prezentowane w Ośrodku ekspozycje przyrodnicze mogliśmy obejrzeć film o genezie powstania doliny Narwi, zapoznać się z systemem rzeki anastomozującej (wielokorytowej) na multimedialnej makiecie, obejrzeć dioramę przyrodniczą prezentującą zbiorowiska roślin i ornitofaunę występującą w Parku, życie bobrów oraz bezkręgowców. Z kolei na dioramie kulturowej dowiedzieliśmy się jak wyglądało użytkowanie doliny Narwi dawniej oraz jak wygląda ono obecnie. Niewątpliwą atrakcją ekspozycji przyrodniczej było duże akwarium z rybami zamieszkującymi wody Narwi. Ponadto w salach z ekspozycjami znajdowały liczne stoły multimedialne, gry i zabawy, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem młodzieży.

Ostatnim punktem programu wycieczki było przygotowane na terenie pola biwakowego Parku ognisko, przy którym młodzież mogła upiec zakupione przez organizatora wyjazdu kiełbaski.

Więcej zdjęć z wyjazdu znajduje się na stronie: https://www.facebook.com/stowarzyszenie.lzp/

Uczestnicy wyjazdu z naszego LO:

Klasa 1B: Karolina Godlewska, Kamila Paszczyk, Hanna Rogalska, Wiktoria Tyl, Michalina Zgoda.

Klasa 1C: Zofia Gąsiewska, Karol Kowalczyk

Tekst i foto: Paweł Cieśluk.