Hejt i mowa nienawiści

Hejt

W dniach 9 i 10 października w naszej szkole odbyły się prelekcje dla uczniów dotyczące szeroko pojętej profilaktyki oraz odpowiedzialności karnej w zakresie hejtu w Internecie. Wzięli w nich udział uczniowie klas: I A, IC, I D i I E.
Hejt w internecie jest zjawiskiem tak powszechnym, że każdy kto decyduje się na wystąpienia publiczne w tej przestrzeni, musi brać pod uwagę możliwość zaistnienia.
Autor hejtu ma na celu nie tyle przekazanie konstruktywnej krytyki na jakiś temat, a jedynie wyrażenie negatywnych uczuć związanych z kimś innym. Typowym przykładem hejtu jest nazwanie kogoś głupim, grubym czy beznadziejnym.
Przestępstwo z nienawiści to dokonanie czynu zabronionego, motywowanego uprzedzeniami. Polskie prawo jako przestępstwa określa: grożenie, znieważenie, nawoływanie do nienawiści i przemocy, dążenie do wyniszczenia grup etnicznych czy wyznaniowych, a także stosowanie przemocy. Jeżeli takie działania spowodowane są wrogością wobec czyjejś tożsamości, są to przestępstwa z nienawiści i są one ścigane z urzędu.
Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom policji z Powiatowej Komendy Policji w Ostrowi Mazowieckiej pani mł.asp. Emilii Podbielskiej oraz panu st.asp. Markowi Murawskiemu za spotkania z młodzieżą.
Spotkania dotyczące odpowiedzialności karnej w zakresie hejtu i mowy nienawiści będą organizowane we wszystkich klasach w I semestrze.
Drodzy Uczniowie hejt jest największą plagą internetu, przejawia się nie tylko za pomocą słów, ale też memów, gifów, grafik, czy filmów.
Nie pozwalajmy na hejt! Zachowania o takim charakterze należy zgłaszać administratorowi strony. Pamiętajcie, że w sieci bardzo łatwo można stać się zarówno ofiarą, jak i sprawcą hejtu.
Jeśli czujesz się ofiarą hejtu zgłoś to!
Telefony zaufania
800 080 222 całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów.
800 121 212 dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
116 111 telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Potrzebujesz wsparcia w swojej szkole? Zgłoś się do dyrekcji, wychowawcy, pedagoga lub psychologa. Razem rozwiążemy Twój problem.
Tekst i foto: M. Konrad