Historia w trasie. Oksfordzkie Podlasie i Mazowsze

W dniach 17- 21 października, jako zespół debatancki w składzie: Miłosława Hołowińska, Natalia Dąbrowska, Adam Więcław, Bruno Łuniewski uczestniczyliśmy w projekcie „Historia w trasie. Oksfordzkie Podlasie i Mazowsze” zorganizowanym przez Fundację Projekty Edukacyjne. Codziennie przez 5 dni uczestniczyliśmy w debatach i warsztatach, które miały miejsce w pięciu różnych instytucjach kulturowych. Dodatkowo po debatach zwiedziliśmy różne atrakcje kulturowo-edukacyjne, min. odwiedziliśmy Muzeum Dom Rodzinny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz zwiedziliśmy Augustów. Natomiast uczestnictwo w warsztatach, pozwoliło nam na rozwój naszych umiejętności debatanckich. Jednak dla nas wszystko zaczęło się od inauguracyjnej debaty publicznej w Jatkach, w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie uczestniczyła również licznie zgromadzona publiczność. Kiedy emocje już opadły wszyscy wybraliśmy się do Muzeum Dom Rodziny Pileckich na niesamowicie ciekawe warsztaty.

Podobnie minęły również inne dni podczas, których nie odczuwaliśmy monotonii, ponieważ każdego dnia uczyliśmy się nowych rzeczy i zwiedzaliśmy coraz to ciekawsze miejsca. Ostatniego dnia w Białymstoku zostaliśmy przyjęci w ratuszu i tam zadebatowaliśmy oraz otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa.

Projekt był niesamowicie ciekawy, dzięki niemu nabyliśmy wiele nowych umiejętności i poznaliśmy drużyny z różnych miast Polski m.in. z Katowic, Szczecina, Lubartowa, Piły, Gdańska, Olsztyna, Ostrzeszowa z którymi mogliśmy podzielić się swoimi doświadczeniami.

Do debat byliśmy wspaniale przygotowani, dzięki pomocy pani Sylwii Gałązki oraz pani Agnieszki Kazimierczyk.

Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tak interesującym projekcie i czekamy z niecierpliwością na następny.👨‍🎓👩‍🎓

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Tekst: Adam Więcław

Zdjęcia: p. Sylwia Gałązka i p. A. Kazimierczyk