Edukacja przyrodnicza w terenie – 24.09.2021.

Edukacja przyrodnicza

Dnia 24 września grupa ośmiu uczniów z klasy 1G naszego Liceum pod opieką p. Pawła Cieśluka uczestniczyła w zajęciach terenowych o charakterze edukacji przyrodniczej, zorganizowanych przez Ostrowskie Stowarzyszenie LUDZIE Z PASJĄ. Wśród uczestników zajęć, oprócz naszej młodzieży, znaleźli się również uczniowie ostrowskich szkół – podstawowych (SP nr 2 i 3) oraz ZSP nr 2.
Wyjazd rozpoczął się wizytą w sokolarni znajdującej się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Tutaj mogliśmy kolejno podziwiać: pustułkę – najmniejszego w naszym kraju lęgowego sokoła, puchacza bengalskiego i myszołowca towarzyskiego, które nie lęgną się w Polsce, puchacza europejskiego – pieszczotliwie nazwanego imieniem „Bubuś” (od nazwy łacińskiej ptaka), „Czesia”, czyli kruka pochodzącego z Czech oraz jastrzębia. Wszystkie ptaki można było obejrzeć dosłownie na wyciągnięcie ręki. Sokolnicy swoje pokazy opatrzyli bogatym komentarzem dotyczącym biologii i występowania w naturze prezentowanych gatunków ptaków. Na końcu pokazu odbył się quiz wiedzy o ptakach drapieżnych i sowach, w którym nagrodami były… ich pióra.

Kolejnym punktem programu wyjazdu był pobyt w Narwiańskim Parku Narodowym. Tutaj młodzież uczestniczyła w zajęciach terenowych, przeprowadzonych na kładce biegnącej przez rozlewiska Narwi (od strony Śliwna). O parku i jego walorach przyrodniczych opowiadała p. Hanna Chromińska (nasz przewodnik turystyczny) oraz p. Paweł Cieśluk. Następnie udaliśmy się do Kurowa – siedziby Narwiańskiego PN, gdzie zwiedziliśmy niedawno oddany do użytku Ośrodek Edukacji Przyrodniczej „Młynarzówka” oraz mieliśmy przygotowane ognisko. Zasłużony odpoczynek z posiłkiem w postaci pieczonych na ognisku kiełbasek, był ostatnim punktem programu naszych zajęć.

Więcej zdjęć z wyjazdu znajduje się na stronie: https://www.facebook.com/stowarzyszenie.lzp/

Uczestnicy wyjazdu z naszego LO:

Izabela Dąbrowska, Natalia Dąbrowska, Maja Krawczyk, Zuzanna Lipska, Mateusz Mariański, Anna Pieńkosz, Jakub Stefańczyk, Szymon Suski.

Tekst i foto: Paweł Cieśluk.